Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje małe rozmiary jest świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę większą, w szczególności jeśli planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Istotnym jest, by pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wysypują się z klatki. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale jest trochę twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę swojej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie mieć norkę, w której może skryć się na odpoczynek lub odstresować się, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny