Operacja laserowa dla wielu osób jest skutecznym sposobem na radzenie sobie z problemami zdrowotnymi. Mogą zdecydować się na nią osoby z różnymi chorobami, ale nie każdy będzie mógł skorzystać z takiej możliwości. Taki zabieg jest wyjątkowo skuteczny, ale może prowadzić do pojawiania się poważnych powikłań u osób, które zmagają się z towarzyszącymi schorzeniami. Dlatego przed zdecydowaniem się na laserowe rozbijanie kamieni nerkowych czy inne operacje, konieczna jest konsultacja lekarska oraz zakwalifikowanie do operacji laserem.
Kto powinien skorzystać z operacji laserowej?
Zależnie od zabiegu, na jaki szykuje się pacjent, wskazania mogą być zróżnicowane. Leczenie HoLEP, czyli laserowa operacja prostaty jest polecana mężczyznom, którzy cierpią na przerost tego gruczołu lub zmagają się z powracającymi zapaleniami jego okolic. Objawem takiego stanu mogą być problemy z poprawnym oddawaniem moczu.
Laserowe usuwanie kamieni z nerek jest z kolei rekomendowane osobom, które zmagają się z tym problemem. Zazwyczaj w przypadku takich pacjentów najpierw obserwuje się ich organizm i określa, czy poradzi sobie sam z chorobą. Jeśli kamienie są za duże, lekarz może skierować chorego na operację. Kolejną możliwością jest laserowa korekta wzroku. Jest najczęściej przeprowadzana u osób z dużą wadą. Ta metoda jest skuteczna w leczeniu astygmatyzmu, krótkowzroczności i dalekowzroczności.
Jakie są podstawowe przeciwwskazania przed operacją laserową?
Przeciwwskazania dla większości operacji laserowych są bardzo podobne. Takie zabiegi nie powinny być przeprowadzana u pacjentów, którzy cierpią na:
cukrzycę,
choroby nowotworowe,
choroby związane z tarczycą,
infekcje wirusowe,
problemy skórne, szczególnie jeśli przed operacją mocno zaczęły się objawiać,
choroby serca.
Operacja prostaty laserem czy laserowe rozbijanie kamieni nie będzie możliwe także, jeśli pacjent zmaga się z problemami, które nie zostały jeszcze do końca zdiagnozowane. W takim wypadku lekarz zawsze zleca dodatkowe badania, aby sprawdzić, czy chory nie ma żadnych przeciwwskazań nieujawnionych wcześniej lub powoli się rozwijających.